| Markets Available | USA, Canada |
| Lifecycle | discontinued |
| Vehicle Type | street |
| Variant Type | special_edition |
| Target Audience | Sport riders, naked bike enthusiasts, collectors |
| Engine Type | V4, 65°, liquid-cooled, DOHC, 4 valves/cyl. |
| Cylinders | 4 |
| Displacement | 1,077 ccm |
| Bore x Stroke | 81,0 x 52,3 mm |
| Compression Ratio | 13,6:1 |
| Power | 175 hp |
| Power (kW) | 128.7 kW |
| Power at RPM | 11,350 rpm |
| Torque | 121 Nm |
| Torque at RPM | 9,000 rpm |
| Fuel System | Electronic fuel injection, ride-by-wire, Marelli 11MP ECU |
| Cooling | Liquid cooling |
| Emission Standard | Euro 5 |
| Transmission | 6-speed |
| Final Drive | Chain |
| Clutch | Multi-plate wet clutch, slipper |
| Frame Type | Aluminum twin-spar frame |
| Front Fork | USD telescopic fork |
| Fork Brand | Öhlins NIX |
| Fork Diameter | 43 mm |
| Front Travel | 125 mm |
| Front Suspension Adj. | Preload, rebound and compression (semi-active, Smart EC 2.0) |
| Rear Shock | Central monoshock |
| Shock Brand | Öhlins TTX |
| Rear Travel | 130 mm |
| Rear Suspension Adj. | Preload, rebound and compression (semi-active, Smart EC 2.0) |
| Electronic Suspension | Yes |
| E-Suspension Type | Öhlins Smart EC 2.0 |
| Front Disc Count | 2 |
| Front Disc Size | 330 mm |
| Front Caliper | Brembo Stylema, 4-piston radial |
| Front Brake Brand | Brembo |
| Rear Disc Size | 220 mm |
| Rear Caliper | Brembo 1-piston |
| ABS | Yes |
| ABS Type | Cornering ABS |
| ABS Brand | Bosch |
| IMU | Yes |
| IMU Type | 6-axis |
| Seat Height | 825 mm |
| Wheelbase | 1,450 mm |
| Rake | 24.7 ° |
| Trail | 105 mm |
| Dry Weight | 184 kg |
| Fuel Capacity | 18.5 L |
| Front Tire | 120/70 ZR17 |
| Rear Tire | 200/55 ZR17 |
| Riding Modes | Yes |
| Mode Count | 6 |
| Mode Names | Track 1, Track 2, Track 3, Road, Sport, Custom |
| Custom Modes | Yes |
| Traction Control | Yes |
| TC Levels | 8 |
| TC IMU-based | Yes |
| TC Deactivatable | Yes |
| Wheelie Control | Yes |
| Wheelie Levels | 3 |
| Wheelie Deactivatable | Yes |
| Launch Control | Yes |
| Engine Brake Control | Yes |
| Engine Brake Levels | 3 |
| Cruise Control | Yes |
| Quickshifter | Standard |
| QS Direction | Up & Down |
| Display | TFT |
| Display Size | 5 " |
| Connectivity | Bluetooth |
| Headlight | LED |
| DRL | Yes |
| Cornering Lights | Yes |
| Price Germany | 20,099 € |
| Price per HP | 115 €/hp |
| Market Launch | 2,023 |
| Colors | Speed White (Limited Edition) |
| A2 Compatible | No |
Strengths & Weaknesses
Strengths
- 175 HP V4 engine, Öhlins Smart EC 2.0 semi-active, Brembo Stylema, exclusive Speed White livery, forged aluminum wheels
Weaknesses
- High price, sporty riding position, limited availability (USA/Canada only)

