| Lifecycle | current |
Video
| Vehicle Type | street |
| Target Audience | Sporty naked bike riders and track enthusiasts looking for the best of the Monster family |
| Engine Type | L-Twin, 90°, liquid-cooled, Desmodromic, 4 valves/cyl. |
| Cylinders | 2 |
| Displacement | 937 ccm |
| Bore x Stroke | 94 x 67,5 mm |
| Compression Ratio | 13,3:1 |
| Power | 111 hp |
| Power (kW) | 81.6 kW |
| Power at RPM | 9,250 rpm |
| Torque | 93 Nm |
| Torque at RPM | 6,500 rpm |
| Fuel System | Electronic fuel injection with ride-by-wire, 55 mm throttle body |
| Cooling | Liquid cooling |
| Emission Standard | Euro 5+ |
| Transmission | 6-speed |
| Final Drive | Chain |
| Clutch | Multi-plate wet clutch with slipper |
| Frame Type | Aluminum monocoque (front frame) |
| Front Fork | Öhlins USD fork NIX30, 43 mm, fully adjustable |
| Fork Brand | Öhlins |
| Fork Diameter | 43 mm |
| Front Travel | 130 mm |
| Front Suspension Adj. | Preload, rebound and compression adjustable |
| Rear Shock | Öhlins shock, fully adjustable |
| Shock Brand | Öhlins |
| Rear Travel | 150 mm |
| Rear Suspension Adj. | Preload, rebound and compression adjustable |
| Electronic Suspension | No |
| Front Disc Count | 2 |
| Front Disc Size | 320 mm |
| Front Caliper | Brembo M4.32 Monoblock 4-piston radial |
| Rear Disc Size | 245 mm |
| Rear Caliper | Brembo 1-piston floating |
| ABS | Yes |
| ABS Type | Bosch Cornering ABS |
| IMU | Yes |
| Seat Height | 820 mm |
| Wheelbase | 1,474 mm |
| Rake | 23.5 ° |
| Trail | 95 mm |
| Dry Weight | 176 kg |
| Fuel Capacity | 14 L |
| Front Tire | 120/70 ZR17 |
| Rear Tire | 180/55 ZR17 |
| Riding Modes | Yes |
| Mode Names | Sport, Road, Urban, Wet |
| Traction Control | Yes |
| Wheelie Control | Yes |
| Slide Control | No |
| Launch Control | No |
| Engine Brake Control | Yes |
| Cruise Control | No |
| Quickshifter | Standard |
| QS Direction | Up & Down |
| Display | TFT |
| Display Size | 4.3 " |
| Keyless | No |
| Headlight | LED |
| DRL | Yes |
| Cornering Lights | No |
| Price Germany | 14,990 € |
| Price per HP | 135 €/hp |
| Market Launch | January 2023 |
| Colors | GP Red, Aviator Grey |
| A2 Compatible | No |
Strengths & Weaknesses
Strengths
- Fully adjustable Öhlins suspension (NIX30 fork + rear shock), Brembo M4.32 monobloc front brakes, Termignoni silencer as standard, lithium-ion battery, Pirelli Diablo Rosso IV tyres
Weaknesses
- No cruise control, no quickshifter as standard, sporty ergonomics less suited for long-distance touring, significant premium over standard Monster

