| Lifecycle | new |
Video
| Vehicle Type | dual_sport |
| Target Audience | Adventure riders and travel enduro riders with off-road ambitions who seek genuine off-road capability in everyday use |
| Engine Type | V-Twin, 90° L-Twin, liquid-cooled, IVT |
| Cylinders | 2 |
| Displacement | 890 ccm |
| Bore x Stroke | 96 x 61,5 mm |
| Compression Ratio | 13,1:1 |
| Power | 110 hp |
| Power (kW) | 80.9 kW |
| Power at RPM | 9,000 rpm |
| Torque | 92 Nm |
| Torque at RPM | 7,000 rpm |
| Fuel System | Electronic fuel injection with ride-by-wire |
| Cooling | Liquid cooling |
| Emission Standard | Euro 5+ |
| Transmission | 6-speed |
| Final Drive | Chain |
| Clutch | Multi-plate wet clutch with slipper |
| Power-to-Weight | 0.5 hp/kg |
| Frame Type | Aluminum monocoque, engine as stressed member |
| Front Fork | KYB USD fork, 46 mm, fully adjustable |
| Fork Brand | KYB |
| Fork Diameter | 46 mm |
| Front Travel | 230 mm |
| Front Suspension Adj. | Preload, rebound and compression adjustable |
| Rear Shock | KYB central monoshock, fully adjustable, remote preload |
| Shock Brand | KYB |
| Rear Travel | 220 mm |
| Rear Suspension Adj. | Preload, remote preload adjustable |
| Electronic Suspension | No |
| Front Disc Count | 2 |
| Front Disc Size | 305 mm |
| Front Caliper | Brembo M4.32 Monoblock 4-piston radial |
| Rear Disc Size | 265 mm |
| Rear Caliper | Brembo 1-piston floating |
| ABS | Yes |
| ABS Type | Bosch Cornering ABS |
| ABS Deactivatable | Off-road mode |
| IMU | Yes |
| Seat Height | 875 mm |
| Wet Weight | 209 kg |
| Fuel Capacity | 18 L |
| Ground Clearance | 250 mm |
| Front Tire | 90/90 R21 |
| Rear Tire | 150/70 R18 |
| Spoke Wheels | Yes |
| Riding Modes | Yes |
| Mode Names | Sport, Touring, Urban, Enduro, Rally, Wet |
| Traction Control | Yes |
| TC Deactivatable | Yes |
| Wheelie Control | Yes |
| Slide Control | No |
| Launch Control | No |
| Engine Brake Control | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Quickshifter | Standard |
| QS Direction | Up & Down |
| Display | TFT |
| Display Size | 5 " |
| Connectivity | Bluetooth, Turn-by-Turn Navigation |
| Keyless | No |
| Headlight | LED |
| DRL | Yes |
| Cornering Lights | No |
| Price Germany | 16,490 € |
| Price per HP | 150 €/hp |
| Market Launch | Spring 2026 |
| Colors | Matte Star White Silk |
| A2 Compatible | No |
Strengths & Weaknesses
Strengths
- New IVT V2 engine, 230/220mm suspension travel, 21/18-inch tubeless spoke wheels, 209 kg wet weight, 18-litre tank, 250mm ground clearance, 6 riding modes incl. Rally, cruise control as standard
Weaknesses
- Seat height 875 mm, no semi-active suspension, navigation via app only (Turn-by-Turn Bluetooth)

